Problemy z vSphere Data Protection

Ostatnio przygotowywałem w labie środowisko testowe vCloud Director dla klienta. Dla bezpieczeństwa – po zakończeniu konfiguracji – włączyłem backup poprzez vSphere Data Protection i udałem się na spokojny weekend. To co zastałem w poniedziałek rano było straszne. Maszyny wirtualne z systemem Windows zostały zdemolowane.

vSphere Data Protection

Spróbuję na początek nakreślić trochę scenariusz grozy

Dość stare środowisko LAB składało się z kilku hostów oraz oprogramowania w wersjach jak poniżej:

  • vSphere Data Protection 6.0.2.4
  • ESXi 5.1 (build 1483097)
  • vCenter 5.1.0 (build 1473063)

Jak zauważyłeś – nic nadzwyczajnego. Środowisko Demo vCloud Director dla klienta powstało w formie kilku maszyn wirtualnych.

To czego nikt się nie spodziewał – to problemy jakie napotkał vSphere Data Protection z tą dokładnie wersją serwerów ESXi. Oczywiście wszystko z grubsza zostało sprawdzone w macierzy kompatybilności, która jasno powiedziała że będzie wszystko działać.

VDP_602_compatible

Samo VDP także nie stawiało żadnych oporów podczas instalacji i konfiguracji… Baa nawet testowy backup i odzyskanie wirtualnych maszyn z Linuxem powiodło się.

Skonfigurowany harmonogram na codzienny backup i lecimy na weekend.

Niestety nikt nie sprawdził jak zachowa się backup podczas kopii zapasowej maszyn z Windowsem wykorzystując wyciszanie systemów plików (quiesce).

Okazało się że para VDP i ESXi w tych dokładnie wersjach powoduje odpinanie i podpinanie dysków twardych od serwerów podczas wykonywania kopii zapasowej. Rezultatem operacji były straty danych, brak możliwości dokończenia zapisów na serwerach Microsoft SQL oraz Microsoft AD.

VDP_disk_surprise_removed

VDP_failed_transaction_log

Na koniec – powtórzenie tego wszystkiego kilka razy przez weekend doprowadziło do stanu kompletnej bezużyteczności środowiska Demo – o czym dowiedziałem się dopiero w poniedziałek rano.

Pozostało zatem zweryfikować czy pierwsza kopia zapasowa wykonała się poprawnie – dokładnie tak było – środowisko zostało „na szybko” odzyskane z VDP i przywrócone do pracy. Prezentacja się odbyła, ale stresik nas nie ominął.

Po zakończeniu – można było poświęcić czas na głębszą analizę. Udało się znaleźć artykuł bazy wiedzy („Creating a quiesced snapshot of a Windows virtual machine generates Event”). Niestety opis rozwiązania lekko nas zaskoczył. Tłumacząc na język polski – jest to znany problem, ale nie ma w chwili obecnej jego rozwiązania („This is a known issue affecting VMware ESXi 4.x, 5.x, and 6.0. Currently, there is no resolution.”).

Niezła niespodzianka!

Wnioski

  1. Czytaj wszystkie KB 😀
  2. Testuj backupy zarówno na maszynach Linux i Windows
  3. Aktualizuj środowiska Labowe!

Poprzez korzystanie ze strony flexray.pl wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies, a także akceptują Politykę dotyczącą tych plików. Nie, chcę się dowiedzieć więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij