Linux na WSL2

Linux na WSL2 długo pozostawał w fazie testów. Zafascynowany wbudowanym w Windows 10 rozwiązaniem WSL (Windows Subsystem for Linux) i możliwością uruchamiania oprogramowania binarnie kompatybilnego z Linux ELF, długo czekałem na pojawienie się WSL2 – który miał poprawić wiele błędów, ale przede wszystkim umożliwić uruchamianie prawdziwego kernela Linuxowego w formie „prawie” maszyny wirtualnej. Doczekałem się! Również Ubuntu 20.04 LTS weszło do sklepu Microsoft podobnym momencie.

Linux na WSL2 - Ubuntu 20.04 LTS w Microsoft Store

Windows i Linux? Dlaczego?

Będąc zżyty z Windowsem ale czując potrzebę wykorzystywania środowiska Linuxowego, WSL wpasował się idealnie. Do tego pełna integracja Remote Development WSL wbudowana w Visual Studio Code, powoduje że praca pod Windows jest teraz wyjątkowo przyjemna, a narzędzia które wykorzystuję są spójne i nie ma potrzeby instalowania rozwiązań do wirtualizacji czy konfigurowania Hyper-V.

PS C:\Users\flexray> wsl --list --all
Windows Subsystem for Linux Distributions:
Ubuntu-20.04 (Default)
Linux na WSL2 - WSL w Visual Studio Code

Linux na WSL2 to w końcu pełna kompatybilność i usunięcie z drogi problemów które utrudniały lub wręcz uniemożliwiały pracę na WSL1. Ogromnym plusem jest natywny dostęp do partycji windowsowych, także przestrzeni Storage Spaces i dysków zaszyfrowanych przez BitLocker. Dzięki czemu pracuję na zasobach, które do tej pory musiałbym kopiować pomiędzy systemami. Ba! Normalnie z WSL2 wrzucam pliki do katalogów DropBox’a działającego pod Windowsem. Dzięki temu środowisko Linuxowe jest uporządkowane, nie ma potrzeby zaśmiecania plikami i kopiowania tam i z powrotem. Rewelacja!

flexray@DESKTOP-3UQS7IQ:~$ df -h
Filesystem      Size  Used Avail Use% Mounted on
/dev/sdb        251G   13G  226G   6% /
tmpfs            26G     0   26G   0% /mnt/wsl
tools           477G  225G  253G  48% /init
none             26G     0   26G   0% /dev
none             26G  4.0K   26G   1% /run
none             26G     0   26G   0% /run/lock
none             26G     0   26G   0% /run/shm
none             26G     0   26G   0% /run/user
tmpfs            26G     0   26G   0% /sys/fs/cgroup
C:\             477G  225G  253G  48% /mnt/c
D:\             3.7T  3.1T  556G  86% /mnt/d
E:\             1.4T  1.1T  318G  78% /mnt/e
F:\             954G  738G  217G  78% /mnt/f
M:\             112G   96G   17G  86% /mnt/m

Wybieram Ubuntu 20.04

Ponieważ najczęściej używanymi przeze mnie dystrybucjami są pochodne Debian’a, używam na codzień Ubuntu 20.04. Oczywiście jest to kwestia gustu, a Linux na WSL2 oferuje także inne dystrybucje. Ubuntu jest trochę bardziej „luźne” jeśli chodzi o płatne oprogramowanie. Podczas gdy Debian stara się być maksymalnie spójny z ideami oprogramowania open-source.

Bardzo pożądaną przeze mnie funkcjonalnością jest możliwość uruchamiania oprogramowania graficznego wewnątrz WSL, ale wykorzystując renderowanie grafiki w oknie Windowsa. O ile w tej chwili wykorzystuję do tego X-serwer VcXsrv, to działa to naprawdę rewelacyjnie i płynnie. Dając także możliwość wykorzystywania OpenGL. Nawet layout okien można personalizować – serwując albo cały desktop, albo uruchamiając okna Linuxowe jak okienka w Windows.

Linux na WSL2 - Konfiguracja VcXsrv

Są już także pierwsze wersje sterowników NVidia które umożliwiają wykorzystywanie CUDA wewnątrz Linux na WSL2. To dopiero jest konkretny news. Uruchamianie aplikacji z akceleracją dla karty graficznej, czy to rendering, czy deep learning. Wszystko będzie można robić z jednego systemu – z Windows 10 + WSL2.

Linux na WSL2 - xclock w oknie windowsowym

Jeśli nawet nie umiesz w Linuxa i chcesz się pouczyć – Linux na WSL2 jest świetnym rozwiązaniem. Nie musisz instalować systemu, konfigurować czegokolwiek. Włączasz i działa. Jak Windows 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *