Linux na WSL2

Linux na WSL2 długo pozostawał w fazie testów. Zafascynowany wbudowanym w Windows 10 rozwiązaniem WSL (Windows Subsystem for Linux) i możliwością uruchamiania oprogramowania binarnie kompatybilnego z Linux ELF, długo czekałem na pojawienie się WSL2 – który miał poprawić wiele błędów, ale przede wszystkim umożliwić uruchamianie prawdziwego kernela Linuxowego w formie „prawie” maszyny wirtualnej. Doczekałem się! Również Ubuntu 20.04 LTS weszło do sklepu Microsoft podobnym momencie.

Linux na WSL2 - Ubuntu 20.04 LTS w Microsoft Store

Windows i Linux? Dlaczego?

Będąc zżyty z Windowsem ale czując potrzebę wykorzystywania środowiska Linuxowego, WSL wpasował się idealnie. Do tego pełna integracja Remote Development WSL wbudowana w Visual Studio Code, powoduje że praca pod Windows jest teraz wyjątkowo przyjemna, a narzędzia które wykorzystuję są spójne i nie ma potrzeby instalowania rozwiązań do wirtualizacji czy konfigurowania Hyper-V.

PS C:\Users\flexray> wsl --list --all
Windows Subsystem for Linux Distributions:
Ubuntu-20.04 (Default)
Linux na WSL2 - WSL w Visual Studio Code

Linux na WSL2 to w końcu pełna kompatybilność i usunięcie z drogi problemów które utrudniały lub wręcz uniemożliwiały pracę na WSL1. Ogromnym plusem jest natywny dostęp do partycji windowsowych, także przestrzeni Storage Spaces i dysków zaszyfrowanych przez BitLocker. Dzięki czemu pracuję na zasobach, które do tej pory musiałbym kopiować pomiędzy systemami. Ba! Normalnie z WSL2 wrzucam pliki do katalogów DropBox’a działającego pod Windowsem. Dzięki temu środowisko Linuxowe jest uporządkowane, nie ma potrzeby zaśmiecania plikami i kopiowania tam i z powrotem. Rewelacja!

flexray@DESKTOP-3UQS7IQ:~$ df -h
Filesystem      Size  Used Avail Use% Mounted on
/dev/sdb        251G   13G  226G   6% /
tmpfs            26G     0   26G   0% /mnt/wsl
tools           477G  225G  253G  48% /init
none             26G     0   26G   0% /dev
none             26G  4.0K   26G   1% /run
none             26G     0   26G   0% /run/lock
none             26G     0   26G   0% /run/shm
none             26G     0   26G   0% /run/user
tmpfs            26G     0   26G   0% /sys/fs/cgroup
C:\             477G  225G  253G  48% /mnt/c
D:\             3.7T  3.1T  556G  86% /mnt/d
E:\             1.4T  1.1T  318G  78% /mnt/e
F:\             954G  738G  217G  78% /mnt/f
M:\             112G   96G   17G  86% /mnt/m

Wybieram Ubuntu 20.04

Ponieważ najczęściej używanymi przeze mnie dystrybucjami są pochodne Debian’a, używam na codzień Ubuntu 20.04. Oczywiście jest to kwestia gustu, a Linux na WSL2 oferuje także inne dystrybucje. Ubuntu jest trochę bardziej „luźne” jeśli chodzi o płatne oprogramowanie. Podczas gdy Debian stara się być maksymalnie spójny z ideami oprogramowania open-source.

Bardzo pożądaną przeze mnie funkcjonalnością jest możliwość uruchamiania oprogramowania graficznego wewnątrz WSL, ale wykorzystując renderowanie grafiki w oknie Windowsa. O ile w tej chwili wykorzystuję do tego X-serwer VcXsrv, to działa to naprawdę rewelacyjnie i płynnie. Dając także możliwość wykorzystywania OpenGL. Nawet layout okien można personalizować – serwując albo cały desktop, albo uruchamiając okna Linuxowe jak okienka w Windows.

Linux na WSL2 - Konfiguracja VcXsrv

Są już także pierwsze wersje sterowników NVidia które umożliwiają wykorzystywanie CUDA wewnątrz Linux na WSL2. To dopiero jest konkretny news. Uruchamianie aplikacji z akceleracją dla karty graficznej, czy to rendering, czy deep learning. Wszystko będzie można robić z jednego systemu – z Windows 10 + WSL2.

Linux na WSL2 - xclock w oknie windowsowym

Jeśli nawet nie umiesz w Linuxa i chcesz się pouczyć – Linux na WSL2 jest świetnym rozwiązaniem. Nie musisz instalować systemu, konfigurować czegokolwiek. Włączasz i działa. Jak Windows 🙂

Poprzez korzystanie ze strony flexray.pl wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies, a także akceptują Politykę dotyczącą tych plików. Nie, chcę się dowiedzieć więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij