Aktualizacja ESXi w vCloud Director

Posiadając w swoim środowisku vCloud Director’a, należy zachować odpowiednią kolejność, gdy potrzebna jest aktualizacja ESXi.

Przygotowanie vCloud Director

W pierwszym kroku musimy wyłączyć wykorzystywanie hosta dla maszyn wirtualnych klientów vCloud Directora. Logujemy się jako administrator, przechodzimy do zakładki „Manage & Monitor”, następnie z „vSphere Resources” wybieramy „Hosts”.

Wskazujemy hosta który będzie aktualizowany i wykonujemy na nim „Disable Host”. Spowoduje to zaprzestanie deploymentu nowych maszyn na tego hosta. Pozostałe na tym hoście maszyny nie zostaną w tym kroku wyłączone.

vDirector_DisableHost Aktualizacja ESXi

W kolejnym kroku musimy „ewakuować” obecne na hoście maszyny wirtualne na pozostałe serwery w klastrze. W taj samej zakładce, gdy host nie jest już w stanie „Enabled” wykonujemy „Redeploy All VMs”. W tym momencie maszyny wirtualne zostaną mechanizmami vMotion przeniesione na pozostałe hosty w klastrze.

vDirector_RedeployVMs

Ponieważ na serwerze nie ma już maszyn klientów vCloud Director, należy przełączyć hosta w tryb maintenance. Sposobów na wykonanie tego jest wiele.

Włączenie SSH

W przeciwnym razie, musisz włączyć sobie usługę SSH na serwerze. Zaloguj się do vCenter lub konsoli Web. Z widoku „Home/Inventory/Hosts and Clusters” wybieramy z drzewa naszego hosta. W zakładce „Configuration” w sekcji „Security Profile” wybieramy „Properties…”

ESXi_EnableSSH_1Na liście serwisów odnajdujemy „SSH”. Klikamy „Options…”

ESXi_EnableSSH_2Włączamy usługę „SSH” klikając „Start”. Następnie „OK”. Zamykamy okno z listą usług klikając „OK”

ESXi_EnableSSH_3Jeżeli masz już włączone SSH na hoście, wykonujesz tylko jedną komendę, lub wykonujesz z klienta vSphere czy konsoli Web przełączenie w tryb Maintenance.

~ # esxcli system maintenanceMode set --enable true

Upewniamy się że host jest w odpowiednim trybie.

ESXi_MaintenanceMode

Aktualizacja ESXi

Proces aktualizacji hostów ESXi opisałem w artykule o update ESXi wykorzystując CLI. Możesz też wykorzystać każdą inną metodę, którą akurat najbardziej lubisz. Po zakończeniu aktualizacji wychodzimy z trybu Maintenance.

~ # esxcli system maintenanceMode set --enable false

Weryfikacja vShield Networking & Security

Na tym etapie nasze ESXi jest już zaktualizowane do nowej wersji. Warto jednak zajrzeć do konsoli vShield Manager’a i upewnić się że VIBy do vShielda wgrały się poprawnie i konfiguracja jest poprawna. Logujemy się jako administrator. Wchodzimy do widoku „Host & Clusters”. W zakładce „Network Virtualization” wchodzimy do „Preparation” i tam do zakładki „Connectivity”. Z listy hostów skonfigurowanych dla VXLAN wybieramy serwer który ostatnio aktualizowaliśmy. Akurat VIB nie wgrał się poprawnie – nic straconego. Klikamy „Resolve” – vShield Manager wysyła niezbędne paczki do ESXi.

vShield_ResolveMożemy kontynuować gdy nasz serwer ESXi wrócił do stanu „Ready”.

vShield_AllOKPodniesienie wersji Distributed vSwitch

Warto po zakończeniu aktualizacji wszystkich hostów w klastrze podnieść wersję Distributed vSwitcha aby móc korzystać z nowych funkcjonalności. Wchodzimy do widoku „Networking”, z drzewka wybieramy nasz dvSwitch i w oknie „Summary” klikamy „Upgrade”.

vCenter_vDSwitch_Upgrade

Przywrócenie hosta do vCloud Director

Na zakończenie należy poinformować vCloud Director’a że host jest ponownie dostępny dla klientów. Jako administrator, przechodzimy do zakładki „Manage & Monitor”, następnie z „vSphere Resources” wybieramy „Hosts”.

Wskazujemy hosta który został zaktualizowany i wykonujemy na nim „Enable Host”.

vDirector_EnableHost

To wszystko! Prawda że proste? Delektujmy się zatem nowymi ESXi w naszej chmurze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *