Aktualizacja ESXi w vCloud Director

Posiadając w swoim środowisku vCloud Director’a, należy zachować odpowiednią kolejność, gdy potrzebna jest aktualizacja ESXi.

Przygotowanie vCloud Director

W pierwszym kroku musimy wyłączyć wykorzystywanie hosta dla maszyn wirtualnych klientów vCloud Directora. Logujemy się jako administrator, przechodzimy do zakładki „Manage & Monitor”, następnie z „vSphere Resources” wybieramy „Hosts”.

Wskazujemy hosta który będzie aktualizowany i wykonujemy na nim „Disable Host”. Spowoduje to zaprzestanie deploymentu nowych maszyn na tego hosta. Pozostałe na tym hoście maszyny nie zostaną w tym kroku wyłączone.

vDirector_DisableHost Aktualizacja ESXi

W kolejnym kroku musimy „ewakuować” obecne na hoście maszyny wirtualne na pozostałe serwery w klastrze. W taj samej zakładce, gdy host nie jest już w stanie „Enabled” wykonujemy „Redeploy All VMs”. W tym momencie maszyny wirtualne zostaną mechanizmami vMotion przeniesione na pozostałe hosty w klastrze.

vDirector_RedeployVMs

Ponieważ na serwerze nie ma już maszyn klientów vCloud Director, należy przełączyć hosta w tryb maintenance. Sposobów na wykonanie tego jest wiele.

Włączenie SSH

W przeciwnym razie, musisz włączyć sobie usługę SSH na serwerze. Zaloguj się do vCenter lub konsoli Web. Z widoku „Home/Inventory/Hosts and Clusters” wybieramy z drzewa naszego hosta. W zakładce „Configuration” w sekcji „Security Profile” wybieramy „Properties…”

ESXi_EnableSSH_1Na liście serwisów odnajdujemy „SSH”. Klikamy „Options…”

ESXi_EnableSSH_2Włączamy usługę „SSH” klikając „Start”. Następnie „OK”. Zamykamy okno z listą usług klikając „OK”

ESXi_EnableSSH_3Jeżeli masz już włączone SSH na hoście, wykonujesz tylko jedną komendę, lub wykonujesz z klienta vSphere czy konsoli Web przełączenie w tryb Maintenance.

~ # esxcli system maintenanceMode set --enable true

Upewniamy się że host jest w odpowiednim trybie.

ESXi_MaintenanceMode

Aktualizacja ESXi

Proces aktualizacji hostów ESXi opisałem w artykule o update ESXi wykorzystując CLI. Możesz też wykorzystać każdą inną metodę, którą akurat najbardziej lubisz. Po zakończeniu aktualizacji wychodzimy z trybu Maintenance.

~ # esxcli system maintenanceMode set --enable false

Weryfikacja vShield Networking & Security

Na tym etapie nasze ESXi jest już zaktualizowane do nowej wersji. Warto jednak zajrzeć do konsoli vShield Manager’a i upewnić się że VIBy do vShielda wgrały się poprawnie i konfiguracja jest poprawna. Logujemy się jako administrator. Wchodzimy do widoku „Host & Clusters”. W zakładce „Network Virtualization” wchodzimy do „Preparation” i tam do zakładki „Connectivity”. Z listy hostów skonfigurowanych dla VXLAN wybieramy serwer który ostatnio aktualizowaliśmy. Akurat VIB nie wgrał się poprawnie – nic straconego. Klikamy „Resolve” – vShield Manager wysyła niezbędne paczki do ESXi.

vShield_ResolveMożemy kontynuować gdy nasz serwer ESXi wrócił do stanu „Ready”.

vShield_AllOKPodniesienie wersji Distributed vSwitch

Warto po zakończeniu aktualizacji wszystkich hostów w klastrze podnieść wersję Distributed vSwitcha aby móc korzystać z nowych funkcjonalności. Wchodzimy do widoku „Networking”, z drzewka wybieramy nasz dvSwitch i w oknie „Summary” klikamy „Upgrade”.

vCenter_vDSwitch_Upgrade

Przywrócenie hosta do vCloud Director

Na zakończenie należy poinformować vCloud Director’a że host jest ponownie dostępny dla klientów. Jako administrator, przechodzimy do zakładki „Manage & Monitor”, następnie z „vSphere Resources” wybieramy „Hosts”.

Wskazujemy hosta który został zaktualizowany i wykonujemy na nim „Enable Host”.

vDirector_EnableHost

To wszystko! Prawda że proste? Delektujmy się zatem nowymi ESXi w naszej chmurze.

Poprzez korzystanie ze strony flexray.pl wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies, a także akceptują Politykę dotyczącą tych plików. Nie, chcę się dowiedzieć więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij